maxresdefaultJau daugiau kaip 2000 metų ginčijamasi dėl homeopatijos: ji uždraudžiama ir vėl įteisinama, pasmerkiama ir vėl giriama. Pastaraisiais metais daug rašoma ir kalbama apie homeopatiją, homeopatinius vaistus ir jų vartojimą. Žmonių domėjimasis homeopatija ir jos preparatais nuolat didėja. Vaistai yra būtini homeopatinio gydymo dalis. Homeopatiniuose vaistuose slypi nepaprastai plačios poveikio žmogui – jo sielai ir kūnui – galimybės.

Liudvikas RULINSKAS
Farmacininkas, kraštotyrininkas

Klinikinės medicinos kryptis
Patį pirmąjį eksperimentą su savimi atliko Vokietijoje gimęs metodo autorius, gydytojas, gamtos tyrinėtojas Samuelis Hanemanas (1755 – 1843). Tai įvyko daugiau kai prieš 200 metų. O ir homeopatija kaip originali klinikinės medicinos kryptis susiformavo XVIII a. Leipcigo universiteto docento S. Hanemano pastangomis.
Homeopatinio gydymo metodas greitai užkariavo pasaulį ir tapo populiarus ne tik Europos šalyse, bet ir Amerikoje, Azijoje, Australijoje bei Afrikoje.
Dar karalienės Viktorijos laikais, kai buvo įsitikinta homeopatinio gydymo efektyvumu, Anglijos karališkoji šeima savo gydytoju pasirinko ne tradicinį gydytoją, bet homeopatą. Nuo to laiko jau daugiau kaip 150 metų karališkosios šeimos gydytojo pareigą eina homeopatas.
XIX a. viduryje S. Hanemano idėjos pasiekė ir Lietuvą. 1864 metais L. Zeidleris Vilniuje atidarė pirmąją homeopatinę vaistinę. 1894 metais buvo įsteigta Vilniaus homeopatijos pasekėjų draugija. Lietuvoje iki šiol puoselėjamos homeopatijos tradicijos, praktikuoja gydytojai homeopatai, daugelyje vaistinių dirba homeopatijos kursus baigę vaistininkai, kai kur veikia net specializuotos homeopatijos vaistinės. Viena iš tokių – Kauno farmacijos muziejaus vaistinė Rotušės aikštėje, 1989 metais įsteigta docento A. Kaikario iniciatyva. Joje gaminami homeopatiniai vaistai. Lietuvoje dirba gydytojai homeopatai.

Svarbiausias homeopatijos principas
Svarbiausias homeopatijos principas – panašų gydyti panašiu. S. Hanemanas tvirtino, kad ligą galima gydyti labai mažomis dozėmis tų medžiagų, kurios sukelia šiai ligai būdingus simptomus. Pats žodis „homeopatija“ sudarytas iš dviejų graikiškų žodžių: „homeo“ – panašu ir „patos“ – liga. Apie šį gydymo metodą sukurta daugiausiai mitų.
Žmonės dažnai sako: „Nuo ko susirgai, tuo ir gydykis.“ Tam homeopatai pritaria, kad šis posakis atitinka homeopatiją.
Pats S. Hanemanas apibūdino homeopatiją taip: bet kuri medžiaga, sveikam žmogui sukelianti ligos simptomus, kai jos vartojama per daug, gali išgydyti sergantį žmogų, kai skiriama labai praskiesta, nedideliais kiekiais. Pavyzdžiui, prieš einant miegoti išgėrus kavos paprastai sunku užmigti, tačiau be galo mažos kavos dozės homeopatijoje vartojamos nemigai gydyti.
Homeopatinių preparatų privalumas yra tas, kad jie gaminami tik iš natūralių komponentų: augalinių, mineralinių ir organinių žaliavų. Pagrindinės medžiagos kiekis yra tūkstantosios ar net mažesnės miligramų dalys, todėl ir šalutinio poveikio tikimybė yra žymiai mažesnė nei kitų vaistų.
S. Hanemanas priėjo prie išvados, kad preparatas, skatinantis ligos simptomų atsiradimą, gali ją ir gydyti. Šis dėsnis tapo naujosios medicinos doktrinos – homeopatijos – pagrindu. Ji būtų galima nusakyti taip: ligą gydo panašus į ligą.
Liga turi būti panaši į vaistą, o vaistas turi būti panašus į ligą, ir tas atitikimas turi būti maksimalus.
Šiandien daugiau kaip pusė homeopatinių vaistų gaminama iš augalų.

4 tūkstančiai vaistų
Kiek šiuo metu yra homeopatinių vaistų? Jų skaičius, įvairių autorių duomenimis, svyruoja nuo 2,5 iki 4 tūkstančių.
Homeopatiniai preparatai priskiriami vaistų be gydytojo receptų grupei. Homeopatinius vaistus išduoti ligoniams gali tik aukštąjį farmacinį išsimokslinimą turintys vaistininkai, be to, jie turi išklausyti tam tikrą homeopatijos tobulinimosi kursą.
Žinomas žymus vokiečių gydytojas ir filosofas Paracelsas (1493 – 1541) yra pasakęs: „Visos pievos ir pievelės, visi kalnai ir kalvos yra viena didelė vaistinė.“ Homeopatai mėgsta sakyti, kad jiems visas pasaulis yra vaistinė.
Lietuvoje sovietiniais metais buvo uždarytas vienintelėje Kauno vaistinėje veikęs homeopatijos skyrius. Atgimimo laikais Kaune duris atvėrė Farmacijos istorijos muziejaus homeopatinė vaistinė.
Nuo 1999 metų Lietuvoje įteisinus gydytojo homeopato specialybę, sertifikuotų specialistų yra apie 90.
Šiuo metu Lietuvoje yra kelios homeopatų organizacijos – Homeopatinės medicinos centras, Lietuvos homeopatų asociacija, Medicininės homeopatijos lyga, homotoksikologijos ir antihomotoksinės terapijos asociacija.

Žmogaus gynybinių jėgų stimuliavimas
Homeopatiniai vaistai iki šiol sėkmingai taikomi gydant lėtines ir ūmines ligas. Homeopatija naudoja apie 1000 preparatų, nesukeliančių šalutinio poveikio.
„Gamta yra pirmasis gydytojas, žmogus – tik antrasis. Kur pradeda gamta, ten gydytojas turi tik padėti, nes ji yra geresnis gydytojas negu žmogus“, – teigė Paracelsas. Jo nuomone, žmogaus gynybinių jėgų stimuliavimas yra svarbiausias gydytojo uždavinys.
Šių principų laikosi ir šiuolaikinė homeopatija. Homeopatija – tai gydymo sistema, turinti kitokį požiūrį į ligą ir vaistus nei įprastinis gydymas. Jos principas – gydyti itin mažomis dozėmis. Šis gydymo būdas aktyvina organizmo apsaugines reakcijas, stiprina tuos mechanizmus, kurių reikia norint pasveikti. Taip gydant veikiama ligos priežastis, o ne pasekmė. Homeopatiniai vaistai neturi šalutinio poveikio, tinka vartoti su kitais vaistais ir visais atvejais atitinka vieną iš pagrindinių homeopatijos principų – nepakenkti.
Homeopatiniai preparatai organizmą veikia daug „atsargiau“, skatindami organizmą aktyviai priešintis ligai, ir stiprindami tuos mechanizmus, kurie reikalingi jo įgijimui. Dažniausi jie skatina imuninę sistemą ir viso organizmo funkcijų atsinaujinimą.
Apie homeopatiją pastaraisiais metais daug kalbama konferencijose, seminaruose, farmacijos specialistai apie šiuolaikinę homeopatiją supažindinami tobulinimosi kursuose.
Apie homeopatiją dažnai sakoma: „Homeopatija – nuo ko susirgai, tuo ir gydykis“, „Mitai apie homeopatiją“, „Homeopatija – medicina be priešiškumo“, „Homeopatijos paslaptys“, „Homeopatams visas pasaulis yra vaistinė“.